Grota Wirtualna

Zapraszamy do obejrzenia naszej groty wirtualnie...

O nas

Terapeutyczna Grota Bursztynowa w Sandomierzu

Bursztyn-elektron, jantar, amber - jest kopalną żywicą drzew iglastych z okresu trzeciorzędu czyli powstał 40-50 ml lat temu. Skład chemiczny: mieszanina kilkudziesięciu różnych związków, o średniej zawartości ok 67 do 81% węgla i ok. 1% siarki; resztę stanowią tlen i wodór. Jednym ze składników jest kwas bursztynowy (3-8%).

Nazwa "bursztyn" pochodzi od niemieckiego bernstein (kamień, który się pali). Znany był od dawna pod różnymi nazwami:

sukcynit - nazwa geologiczna, pochodzi od succinum - sok, żywica drzewna;

elektron - nazwa stosowana przez Greków, co oznacza świecący i błyszczący;

Słowiańska nazwa jantar została przejęta od Litwinów, a ta od fenickiej nazwy jainitar - żywica morska. Jak widać wszystkie Starożytne cywilizacje, doceniały jego ogromną wartość i znaczenie w życiu człowieka. Najczęściej spotykany jest bursztyn żółty, rzadsze są odmiany bezbarwne, czerwone, zielonkawe. Spotyka się 60 rodzajów żywic kopalnych, do najpiękniejszych należy bursztyn bałtycki.

W medycynie ludowej istniało przekonanie, że dym bursztynowy kadzidełek zabijał zarazki, a noszone na szyi korale zapobiegają bólom gardła i głowy oraz wzmacniają tarczycę. Współczesna litoterapia stosuje bursztyn jako nalewkę w leczeniu chorób tarczycy, gardła, przy chrypce i reumatyźmie.

Bursztyn, kamień życia i zdrowia.

Niezniszczalny przetrwał tysiące lat w piasku morskim, zachowując swój piękny blask i aromat. Archeolodzy udowodnili, że kupcy rzymscy, egipscy i greccy podejmowali uciążliwe wędrówki nad Morze Bałtyckie w celu jego zdobycia. Najnowsze badania wykazują, że starożytnym narodom polski jantar służył jako lek na wiele chorób. Słowo 'elektron'  jest grecką nazwą bursztynu, od którego pochodzi elektryczność. To w starożytnej Grecji zauważono, że "święty kamień" potarty suknem ma właściwości przyciągające, jak wiemy dzisiaj jest to najsilniej naładowany jon ujemny występujący w przyrodzie. Współcześnie występująca jonizacja dodatnia związana z wieloma procesami życia gospodarczego, domowego i przemysłowego wskazują zdecydowanie ujemny wpływ na organizm, o czym świadczy geograficzne rozmieszczenie chorób cywilizacyjnych tj. miażdżyca, bezsenność, nerwice. Bursztyn ma właściwości kojące i uspokajające. Warto wspomnieć, że szlak bursztynowy prowadził między innymi również przez Sandomierz.

Może warto śladami starożytnych ludów przypomnieć o rodzimym bursztynie, który jest naturalnym antidotum na niektóre ujemne skutki naszej cywilizacji.

Mamy nadzieję, że powstała Terapeutyczna Grota Bursztynowa w Sandomierzu pozwoli na odpoczynek, wyciszenie i uzyskanie wewnętrznej harmonii.